Egy tál kisokos: a száraz, nedves és vegyes etetésről

Száraz, nedves vagy vegyes táplálás – kutyája táplálására sok lehetőség kínálkozik. Arra a kérdésre, hogy melyik a legjobb választás, nem mindig van egyértelmű válasz, és ez már sok vitát is okozott a kutyagazdik körében.

Egy biztos: a kutya eledel esetében nem annyira a formátum, hanem inkább a tartalom számít. A teljes értékűnek nyilvánított kutya eledel alapvetően minden fontos vitamint, tápanyagot és ásványi anyagot biztosít kutyájának – mindegy, hogy száraz vagy nedves eledelről van szó. Hogy egy rövid áttekintést nyújtsunk Önnek és megkönnyítsük a döntést, az alábbiakban összefoglaltuk a különböző etetési módokat és azok sajátosságait.

Kutyája egyéni igényeinek kielégítése érdekében a legjobb, ha ezenkívül állatorvosától is részletes tanácsot kér.

Nedves eledelNedves eledel
Száraz eledelSzáraz eledel
Vegyes táplálásVegyes táplálás
SnackekSnackek
Ajándék Rebel Belle

Hogyan működik?

✔️ Válassza ki kedvenc termékeit kutyájának és/vagy cicájának.

✔️ Írja be kosarába az N-REBEL kuponkódot, majd kattintson a "+" gombra.

✔️ A termék automatikusan hozzáadódik kosarához és már küldjük is azt rendelése mellé.

Az ajánlat 2023. június 30., 23:59-ig vagy a készlet erejéig érvényes. 

Rocco
Lukullus
Purizon
Wolf of Wilderness

A különböző etetési módok áttekintése

Az egyes tápfajták többek között nedvességtartalmuk, összetevőik és előállítási módjuk tekintetében különböznek egymástól. Így különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, melyek előnyökkel és hátrányokkal is járnak Ön és kutyája számára:

Nedvestáp

A nedves kutya eledel víztartalma 60 és 85 százalék. Mivel a száraztáphoz képest nagyobb térfogata van, a gyártók praktikus módon konzervekben vagy alutasakokban kínálják őket.

A teljes értékű nedvestápok illata és főként íze mindenképpen intenzívebb, mint a száraztápoké. Éppen ezért előbbit a kutyák különösen kedvelik.

A nedvestáp gyártótól függően különböző összetevők keverékét tartalmazza. Ilyen például az izomhús, a belsőségek, a szárnyasok csontjai, növényi összetevők – például gabonafélék és gyógynövények – valamint a zsírok/olajok, a vitaminok és az ásványi anyagok. Néhány termék tartalmaz még zselésítő anyagokkal készült, szószszerű folyadékot is.

A gyártás során az összetevőket homogenizálják (feldarabolják és összekeverik), majd formázzák, esetleg darabokra vágják.

Előnyök:

Általában nagyon kedvelik az állatok, mivel intenzívebb az íze és gondoskodik a jobb folyadékbevitelről. Puha állaga miatt problémás fogazattal küzdő kutyák számára is alkalmas.

Hátrányok:

Felbontás után rövid ideig áll el. Felelős lehet a nem megfelelő szájhigiéniáért / elősegítheti a lepedék és a fogkő lerakódását (ha egyáltalán nem ápolják külön a kutya fogát, vagy nem megfelelően).

Száraztáp

A nedves eledelhez képest a száraz eledelnek nagyon alacsony, legfeljebb 14 százalékos a víztartalma, ezért ennek az eledelnek sokkal hosszabb az eltarthatósági ideje.

A gyártótól függően a szárazeledel szárított vagy friss húsból, vérből, állati melléktermékekből (vágóhídi hulladék), növényi összetevőkből, zsírokból/olajokból, vitaminokból, ásványi anyagokból és antioxidánsokból áll.

A szárazeledel általában magasabb energiatartalommal rendelkezik, mint az azonos mennyiségű nedves eledel. Ahhoz tehát, hogy ugyanazt az energiatartalmat érje el nedves eledelből, a kutyának abból lényegesen nagyobb adagot kellene ennie.

A száraz kutya eledelt az úgynevezett extrudálással állítják elő – ez az állateledel-iparban széles körben elterjedt módszer a száraztápok előállítására. Az eljárás során az eledelt nagy nyomásnak vetik alá gőz hozzáadásával, így az egy présszerszámon keresztül különböző méretű és állagú – jellemzően pellet, keksz vagy krokett – formára préselődik.

Előnyök:

Helytakarékos tárolás és hosszú eltarthatóság (nem romlik meg gyorsan). Szilárd összetevői segíthetnek a fogak tisztításában, de önmagában nem elegendőek / a rendszeres dörzsölésnek köszönhetően csökkentheti a lepedékképződést (de nem helyettesítik a fogápolást). Környezetbarátabb, mivel kevesebb csomagolóanyagot igényel

Hátrányok:

Előfordul, hogy kevésbé szeretik az állatok. Alacsony folyadékbevitel és vízhiány (dehidratáció) veszélye.

Vegyes táplálás: száraz és nedves eledel kombinálva

A kutyagazdik gyakran alkalmazzák a vegyes táplálást, hogy kombinálják a nedves és a száraz eledelek előnyeit. Például reggel adhat a kutyájának száraz eledelt, este pedig nedves eledelt.

Mivel azonban ugyanaz a mennyiségű száraztáp több energiát tartalmaz, mint a nedves eledel, fennáll a veszélye annak, hogy esetleg rosszul számolja ki a napi eledel mennyiségét. A legjobb, ha állatorvosával kiszámíttatja kutyája szükségleteit, és készít egy etetési tervet. Ezt aztán hosszú távon egyfajta útmutatóként használhatja.

Hogy ez az etetési módszer emésztési problémákat okoz-e a kutyáknál, még nem igazolták.

Előnyök:

Egyesíti a száraz és a nedves eledel előnyeit, valamint változatos. Rugalmasságot biztosít a hétköznapokban és utazáskor.

Hátrányok:

A tápanyagok túlzott vagy túl kevés bevitelének veszélye (ha nem megfelelő mennyiségű tápot ad kedvencének).

Félnedves eledel

A félnedves, teljes értékű eledel átlagos víztartalma 15-20 százalék – ezáltal lágyabb és valamivel intenzívebb ízű, mint a száraz eledel.

A nedves eledelhez képest ez az eledel gyakrabban fordul elő jutalomfalat (pl. kolbász vagy karika) formájában.

Előnyök:

Nagyobb elfogadottságú, könnyen emészthető, mivel már meg van duzzasztva. Nagyobb vízbevitelt jelent, mint a száraz eledel. Idősebb állatok számára is alkalmas, mivel lágyabb állagú.

Hátrányok:

A jutalomfalatok általában magas cukortartalommal rendelkeznek (akár 10 százalék).

Megfelelő felszerelések

Megfelelő felszerelések

Megtalálta kedvencének a megfelelő tápot?! Hadd segítsünk a tálalásban is, hiszen az eledel önmagában még nem minden!

Az eledelhez hasonlóan a kiegészítők széles választékával is megfelelően gondoskodhat négylábú barátja egyéni igényeiről, valamint otthona enteriőrjét is feldobhatja, így minden étkezéssel valódi élményt nyújthat. Legyen szó tálakról, itatókról, táptartókról vagy tálalátétekről, a zooplus kiegészítőivel minden rögtön finomabb.

  • Nedves eledelek
  • Száraz eledelek
  • Vegyes táplálás
  • Snackek
  • Felszerelések

Pet approved: letesztelve

💚 Legfontosabb munkatársaink szívvel-lélekkel tesztelik a termékeket.

Lukullus MiniRonya: A kis gourmetLukullus Mini Range

Az olyan kis ínyenc kutyáknak, mint én, a Lukullus Mini teljes értékű eledel pont megfelelő választás: a természetes, gabonamentes recept az állati fehérjéket, a növényi összetevőket és az értékes olajokat ötvözi. Ráadásul a száraz eledel apró darabkái tökéletesen illenek a kis állkapcsomhoz!

Kipróbálom
Purizon AdultMilo: A kis gourmetPurizon Adult

Nagy erőfeszítésembe kerül, hogy ilyen szépen üljek a Purizon Adult csirkefilé, black angus marha, pulyka, édesburgonya & vörösáfonya nedves eledel mellett – csak a habzsolásgátló tálam árulja el, hogy ez nem mindig sikerül. De ugyan ki tudna nemet mondani 45% kiváló minőségű csirkefilére?!

Kipróbálom
Rocco ClassicMona: Valóra vált kutyaálmokRocco Classic

Hát mi lenne a Rocco Classic nedves eledel, ha nem valóra vált álom? 100%-ban friss összetevők, 70% hús és belsőség – csípjen meg valaki! Emellett növeli a folyadékbevitelemet, ami pont jól jön ebben az egyre melegebb időben!

Kipróbálom
kooa fogápolásLola: Fogmosást nem elfelejteni!kooa fogápoló szett

A fogápolás nem a legjobb móka, de a kooa fogápoló készlettel egyáltalán nem olyan kellemetlen. A gazdim extra gyengéden tisztítja a fogaimat a puha szilikon ujjkendővel, a vegán fogzselé íze pedig... csirkés!

Kipróbálom

GYIK:

Hogyan működik a vegyes táplálás és mire kell figyelnem?

A vegyes táplálás során a száraz és a nedves eledel előnyeit kombinálja, mivel mindkét féle tápot ad kutyájának. Nem számít tehát, hogy reggel ad száraztápot kedvencének és este nedveset, vagy éppenséggel fordítva. Kerülje azonban a két eledel közvetlen keverését, mivel kutyájának eltérő ideig kell őket emésztenie.

Mindenképp érdemes azonban arra figyelni, hogy helyesen számolja ki az adagokat. Ha nem így jár el, az túlsúlyt vagy alultápláltságot is okozhat kedvencének.

Mire kell figyelnem, ha csak nedves tápot adok a kutyámnak?

A teljes értékű nedvestáp minden fontos anyagot tartalmaz, amire kutyájának szüksége van. Mivel a nedves eledel a száraztáppal ellentétben nem okoz a fogakon mechanikai kopást, szép apránként lepedékképződéshez és egyéb fogászati problémákhoz vezethet. Éppen ezért rendszeresen ellenőrizze kutyája fogait, és gondoskodjon a megfelelő fogápolásról is. Erre kiválóan alkalmasak a rágósnackek, melyek ezenkívül változatosságot is csempésznek kedvence étrendjébe, és hosszantartó rágóélményt nyújtanak. Ezenkívül rendszeresen ellenőriztesse kutyája fogait állatorvosával, és távolíttassa el a fogköveket.

Ügyeljen arra, hogy a kutya ne lépje túl a napi szükséges kalóriamennyiséget, s számolja ebbe bele a rágósnackeket is.

Mire kell figyelnem, ha csak száraztápot adok a kutyámnak?

A száraztápok a sok előny mellett egy nagy hátránnyal is rendelkeznek: az alacsony víztartalommal. A megfelelő folyadékbevitel viszont létfontosságú kutyája számára. Például a veséknek elegendő vízre van szükségük, hogy a szükségtelen anyagokat kimossák a vérből. Ha kizárólag száraztáppal eteti kutyáját, friss vizet mindenképpen folyamatosan a rendelkezésére kell bocsátania, s győződjön meg arról is, hogy az állat eleget iszik.

Hogyan határozhatom meg a megfelelő mennyiségű száraz / nedves eledel arányát?

A táp megfelelő mennyisége sokféle különböző tényezőtől függ. Ilyen például a kutya egészségügyi állapota, a kora, a fajtája, és az aktivitási szintje is. Egy idősebb álaltnak például kevesebb energiára van szüksége, mint egy fiatal, sportos kutyának.

Hogy hogyan számíthatja ki a helyes mennyiséget, megtudhatja a zooplus magazinból. Vegye figyelembe továbbá a csomagoláson található, gyártó által meghatározott etetési útmutatókat. Kétség esetén pedig forduljon állatorvosához!

Mennyi ideig hagyhatom a tálkában a nedves vagy száraz tápot?

A tálban lévő táp a kutya nyála által baktériumokkal és enzimekkel érintkezik, melyek okozhatják az eledel megromlását. Hogy elkerülje, hogy kutyája romlott eledelt fogyasszon és ezáltal megbetegedjen, bizonyos idő eltelte után mindig távolítsa el a tápot a tálból.

A nedvestápot legkésőbb egy nap után távolítsa el a tálból, a száraztáp valamivel tovább bírja: körülbelül két nap után szükséges megszabadulni tőle.

Mi a legjobb módja az eledel tárolásának?

Hogy felbontás után meddig jó egy eledel szavatossága, azt a gyártó által megadott adatok alapján tudja eldönteni. A táp tárolásának módja azonban döntő fontosságú:

A zárt állapotban lévő eledelt hűvös (38 °C alatti), száraz helyen, napfénytől védve tárolja. Annak elkerülése érdekében, hogy az eledeles zacskót kártevők támadják meg, soha ne a földön, vagy zárt ajtók mögött tárolja.

A felnyitott konzervdobozokat lefedve, hűtőszekrényben tárolja, hogy lassítsa a romlási folyamatokat. A felnyitott eledeles zacskókat lehetőleg légmentesen zárja vissza, s szintén egy hűvös, fénytől védett helyen tárolja.

Hogyan állapíthatom meg, hogy a nedves vagy a száraz eledel romlott-e?

Nem mindig könnyű első pillantásra megállapítani, hogy az adott eledel jelent-e egészségügyi kockázatot az állatra nézve. Vannak azonban bizonyos jelek, melyek arra utalnak, hogy az eledel megromlott.

Ezek leggyakrabban az íz, a szín és a szag elváltozásai.

Milyen napszakban és milyen gyakran adjak a kutyámnak nedves vagy száraz tápot?

Még ha Ön számára egyszerűbb is lenne csak naponta egyszer etetni kedvencét, a legtöbb állatorvos a napi legalább kétszeri etetést javasolja. Ez főként azokra a fajtákra vonatkozik, akik hajlamosak az életveszélyes gyomorcsavarodásra.

Hogy milyen napszakban eteti kutyáját, az általában lényegtelen. Mindazonáltal figyeljen rá, hogy evés után tudjon kutyája kicsit pihenni, és ne rögtön induljanak sétálni vagy játszani. Ökölszabályként vehető, hogy evés után legalább egy, ideális esetben két órát pihenjen az állat.

Mire kell figyelni a tápváltáskor?

A tápváltást több dolog miatt is szükséges lehet, azonban, ha túl gyorsan vált egyik eledelről a másikra, az emésztési problémákat okozhat kedvencénél. Mindenképpen lassan és óvatosan járjon el, s folyamatosan növelje az új táp arányát a régi eledelben.

Hogy ezenkívül mire érdemes még figyelnie a tápváltáskor, azt megtudhatja a zooplus magazinból.